• Sprawozdanie merytoryczne za rok 2021

• Sprawozdanie merytoryczne z działalności
          Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły „ A Teraz My” w Przyłęku Dużym

w roku 2021

Stowarzyszenie powstało 10.02.2012 r., obecnie  liczy 41 członków i 1 członka honorowego.

Cele działalności statutowej to:

1. umożliwienie spełnienia obowiązku szkolnego i przedszkolnego przez uczniów
            na terenie działania stowarzyszenia;
          2. wyzwalanie i wspieranie inicjatyw społecznych zmierzających do wzbogacenia możliwości edukacji dzieci i młodzieży;
          3. budowanie społeczeństwa obywatelskiego;
          4. promowanie zdrowego i aktywnego stylu życia;
          5. promowanie i wspieranie uczestnictwa w kulturze i życiu społecznym;
          6. promowanie i wspieranie, organizowanie aktywnych i twórczych form spędzania czasu wolnego;
          7. wspieranie i upowszechnianie problematyki kobiecej;
          8. rozwój aktywności społecznej na obszarach wiejskich;
          9. wspieranie rodzin w trudnych sytuacjach życiowych.
          10. wspieranie  dla osób chorych, niepełnosprawnych i ich rodzin;
          11. wspieranie wszechstronnego i zrównoważonego rozwoju: społecznego, kulturalnego i gospodarczego;
          12. wspieranie dobroczynności i działań humanitarnych.

Stowarzyszenie swoje cele realizuje poprzez:

1.  Prowadzenie szkół na zasadach przewidzianych prawem.

2. Organizowanie i prowadzenie form edukacji przedszkolnej i alternatywnych punktów opieki nad dziećmi.

3. Wspomaganie rodziców, dzieci i młodzieży poprzez różne typy poradnictwa oraz szkolenia.

4. Organizowanie zajęć pozalekcyjnych dla dzieci.

5. Organizowanie wsparcia dla rodzin w trudnych sytuacjach życiowych.

6. Wspieranie działań polegających na przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu rodziców
          i ich dzieci z środowisk zaniedbanych.

7. Tworzenie punktów poradnictwa prawnego, pedagogicznego, psychologicznego, psychiatrycznego oraz socjalnego dla rodziców, opiekunów, dzieci i młodzieży.

8. Prowadzenie biura informacyjno-interwencyjnego, telefonu zaufania  i serwisu internetowego dotyczącego sytuacji i praw matek, ojców, dzieci w Polsce.

9. Organizowanie zbiórek publicznych, loterii fantowych, akcji charytatywnych, festynów, aukcji, koncertów i wystaw.

10. Prowadzenie działalności: edukacyjnej, szkoleniowej, rekreacyjno – sportowej, leczniczo – rehabilitacyjnej, turystyczno – krajoznawczej oraz naukowo – badawczej.

11. Organizowanie wsparcia dla dzieci i młodzieży w formie stypendiów motywacyjnych
          i naukowych.

12. Edukację obywatelską dzieci, młodzieży i ich rodzin, promocję postaw prospołecznych.

13. Wolontariat w tym europejski dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

14. Poszerzenie dostępu do informacji, pomocy prawnej, psychologicznej, pedagogicznej oraz socjalnej.

15. Organizowanie imprez kulturalnych i sportowych, na rzecz zachowania i rozwoju lokalnej tożsamości, tradycji, obyczajów i dóbr kultury.

16 . Współpracę i współdziałanie z instytucjami samorządowymi oraz innymi organizacjami
          i instytucjami, których działalność służy realizacji celów statutowych Stowarzyszenia.

17. Organizowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży.

18. Podejmowanie działań na rzecz pozyskiwania środków finansowych, dotacji, darowizn niezbędnych do realizacji celów statutowych Stowarzyszenia.

19. Wydawanie poradników i innych publikacji w celu podnoszenia świadomości społeczności lokalnej.

1. W minionym roku członkowie Stowarzyszenia:

• Angażowali się w organizację ślubowania uczniów klasy I.
          1. W minionym roku dokonano zakupu:
            • książek bo biblioteki szkolnej,
            • niezbędnych artykułów gospodarczych i środków czystości,
            • gier i klocków na świetlicę szkolną,
            • zabawek do oddziału przedszkolnego,
            •  3 laptopów ( 9897 zł) do nauki zdalnej,
            • licencji Librus synergia Basic (1713 zł)

2. Budowa i oddanie do użytku wielofunkcyjnego boiska. Wykonanie – firma
            DAR – CAR Dariusza Gendka. Uregulowano  drugą część należności (45 000 zł).
          3. Cały rok prowadzone były zajęcia logopedyczne dla uczniów współfinansowane
            przez rodziców i Stowarzyszenie.
          4. Współfinansowano wyjazdy na basen od 5 listopada do 20 grudnia 2021 r. (zawieszone w okresie od stycznia do listopada ze względu na pandemię).
          5. Dochód z 1% został wykorzystany na zakup zestawu edukacyjnego „Jestem bezpieczny” (579 zł).
          6. W miesiącach styczeń – 30 maja 2021 r. i od 21 grudnia 2021 r. odbywało się w szkole zdalne nauczanie dla klas 4-8, klasy I i III oraz oddział przedszkolny pracowały stacjonarnie poza okresami kwarantanny.
          7. Sprawowana jest codzienna opieka świetlicowa dla dzieci do godziny 17:00.
          8. Nauczyciele przygotowali uczniów do występów na uroczystościach szkolnych.
          9. Szkoła współpracuje z Gminnym Przedszkolem w Rogowie, OSP i KGW w Przyłęku Dużym, Biblioteką Pedagogiczną w Brzezinach, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Brzezinach, GOPS w Rogowie.
          10. Od września 2021 r. w szkole zatrudniony jest psycholog na 4 godziny tygodniowo.
          11. Na 31 grudnia 2021 r. w szkole zatrudnionych było 21 osób na umowę o pracę (w tym: 19 nauczycieli – 7 na pełny etat, 12 na niepełny etat – łącznie 4,73 etatu; 1 pomoc nauczyciela oddziału przedszkolnego na niepełny etat i 1 pracownik gospodarczy na 1\2 etatu) oraz sprzątaczka i psycholog na umowę zlecenia.
          12. Stowarzyszenie w okresie sprawozdawczym od 01.01.2021 do 31.12.2021 r. osiągnęło przychody w wysokości 1 011 364,62 zł;  poniesiono koszty ogółem
            w wysokości 859 515,53 . Wynik finansowy działalności Stowarzyszenia za rok 2021 zamknął się zyskiem  151 957,09 zł, który zwiększy przychody roku 2022.